EU Rallye

 

Ve dnech 12. - 16. května se uskutečnila 55. EVROPA RALLY v Holandsku.

    Srazu karavanistů z celé EVROPY se za náš KK PRAHA zúčastnilo 5 posádek. Ještě cestou na rally jeden den zastávka v závodu Fendt v Německu, kde jsme byli seznámeni s celým provozem, výrobou karavanů FENDT od prvopočátku až do finálního závěru - zúčastnilo se 15 posádek z různých klubů.

    Fotit se v provozu nesmělo, protože byl právě na lince nový typ karavanu pro letošní rok. Přes našeho tlumočníka však byly průvodcem zodpovězeny všechny zvídavé otázky. Za jeden den se kompletně vyrobí 65 karavanů, o které je velký zájem, i když cena se u těchto nových luxusních typů pohybuje kolem milionu korun. Případný zájemce by však karavan v letošním roce už nemohl koupit, všechny jsou dopředu zamluveny.

    Po dvou hodinové prohlídce provozu jsme byli pozváni na oběd a drink v jejich jídelně. Ještě povolené foto ve vestibulu a před areálem a pak už všichni pokračovali dle svých plánů do cíle v Holandsku.

    Do campingu Schatberg postupně dojelo 26 českých posádek + 6 dalších posádek se omluvilo.

    Celé rally se zúčastnilo 522 posádek z celé Evropy a byl velký problém s místem. Měli jsme určeno celkem pěkné parkování na louce u pláže, pár metrů od hlavní budovy a hlavního dění. Pořadatelé nabízeli velmi bohatý program nejen v kempu, ale i zájezdy během celé akce - do Keukenhofu na květiny, Amsterdam, Maastricht, výlety byly cenově příznivé.

    V pátek 13. května proběhlo slavnostní zahájení 55. Evropa rally, včetně krojovaného průvodu.

        Naše česká skupina propagovala českou zemi přes krále KARLA IV, neboť 700. výročí jeho narození /14.5.2016/ korespondovalo se slavnostním zahájením 55. EVROPA RALLY, a již během průvodu byl rozdáván propagační materiál v angličtině o tomto „velkém Čechovi“ a jeho díle. Požádali jsme předem pořadatele o malou kulturní vsuvku při zahájení, vysvětlili jsme situaci a bylo nám vyhověno.

    Po tradičním uvítacím ceremoniálu a zahájení rally prezidentem K.Splintem, zazpíval z podia tým asi třiceti holandských pořadatelů část z opery G. Verdiho NABUKO, / VA PENSIERO./ ,,Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“ Z celého jejich vystoupení šel mráz po zádech, text písně, obzvláště v dnešní době, je stále aktuální.

    Poté bylo přečteno Poselství KARLA IV. naším panem tlumočníkem ve třech jazycích + česky, aby pochopili i všichni přihlížející zahraniční účastníci.

    Velký úspěch a veselí způsobilo házení zlaťáků králem, z podia do publika, to mnozí při shýbání zapomínali i na své bolavé klouby.

    Předali jsme pořadatelům broušenou mísu s květinovým motivem, plzeňské pívo, Strážničtí truhličku plnou zlaťáků a dřevěnou kazetu s vínem a portrétem KARLA IV, i na vinětách lahví v němčině ve zkratce život „krále vín“- vydáno k tomuto výročí.

    Celé vystoupení mělo obrovský úspěch, odměnou nám byl bouřlivý potlesk, který si užívala i druhá část české skupiny pod podiem. Všichni účastníci rally pochopili oč nám šlo, neboť toto slavné jméno je známé po celé Evropě. Paradoxně nám však kulturně-propagační vsuvka zavřela dveře při hodnocení.

    V pondělním ukončovacím dni pořadatelé oznámili, že 1. místo by si zasloužila česká skupina, protože byla nejlepší, ale oni by byli nařčeni, že jsme je uplatili.

    1. místo si odvezla slovenská skupina, která byla též krojovaná i s harmonikou v průvodu, a třetí místo Anglie.

    Zážitků bylo během pobytu velmi mnoho, největší a nejhlubší však ten, že všichni z české skupiny, jsme byli pyšní na svoji malou, krásnou zem a šťastní, že jsme ji malým dílem, přes „velikána“ našich dějin, mohli alespoň trochu reprezentovat.

Více foto z 55.RALLY EVROPA najdete na stránkách u p. Mačáta CCSUMPERK

29.5.2016

Vláďa a Vendula Chomátovi