Hedecko

24. - 26. dubna 2015

status: proběhlo

-------------------------------------------------------------------------------

            Ekosraz se uskutečnil v prostředí, které není pro mnoho z nás úplně běžné. Sešli jsme se 24. dubna nedaleko od Rakovníka, na farmě Hedecko. 18 posádek, z toho jedna hostující, se přidalo ke stálým obyvatelům farmy, což jsou kravičky, koníci, ovečky, vepříci a jiná domácí zvířata. To pochopitelně udělalo největší radost nejmladším účastníkům, kterých bylo tentokrát 14.

            V sobotu v 10 hodin vyjelo 35 účastníků na cyklovýlet do Městského muzea v Kožlanech, které se nachází v budově, kde dříve bývala obecní škola. Část expozice je věnována místnímu rodákovi, Dr. Edvardu Benešovi. Kromě památek na pana prezidenta jsme mohli uvidět i trosky německého letadla z II. světové války, které bylo teprve nedávno vyloveno ze zdejšího rybníka. Trasa výletu dál směřovala na Uhrovic mlýn, kde pro nás paní mlynářka připravila oběd. Zvláště borůvkové knedlíky s domácím tvarohem se ukázaly jako neodolatelné. Počasí připomínalo teplé kraje a tak není divu, že si děti s velkým nadšením vyzkoušely jízdu na velbloudech.

            Dětem jsme udělali další radost večer, protože na ně ještě čekaly dodatečné velikonoční balíčky. Pak se ještě naši nejmladší karavanisté mohli svézt na konících.

            Večer si udělali radost pro změnu ti starší. F. Bína nás překvapil promítáním filmů z uplynulých srazů, za což mu ještě jednou děkujeme. Při krůtě a kýtě, které pro nás připravil Mgr. Škrle, majitel farmy, jsme museli mít dobrou náladu, i když se začínalo schylovat k dešti. Závěrečná tečka v podobě úžasných koláčků z Kralovic jen dobarvila příjemný večer.

            V neděli jsme vyjeli opět na cyklovýlet, cílem byl hrad Krakovec. Jak nás poučil místní kastelán, objekt náležel k nejluxusnějším objektům své doby a je jedním z mála přechodových typů mezi hradem a zámkem. R. 1414 zde nalezl poslední útočiště Mistr Jan Hus před svým odjezdem na kostnický koncil. Krakovec je atraktivní i pro filmaře – v r. 1977 se zde natáčela dnes již legendární hudební komedie Ať žijí duchové!, o rok později pak některé scény pohádky Princ a Večernice (interiér Mrakomorova hradu). Vysíleni jízdou i bohatým výkladem jsme skončili u oběda v místní hospůdce.

            Pak nás ještě čekal dojezd zpět na farmu a sladká tečka v podobě zákusku od Lídy Rajtrové. Domů jsme odjížděli plni dojmů a všeho, co jsme za víkend do sebe nacpali. Tak teď nevíme, bylo to sraz eko nebo kulinářský?

            Závěrem je nutno poděkovat ještě jednou panu majiteli farmy za velmi vstřícný přístup k našim požadavkům. Málokdy se najde někdo tak ochotný a přátelský.

Jindra a Milan z Plzně

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

poloha: 49.9969283N, 13.5752008E

Google.cz

Mapy.cz

WEB